Nejat Güngör Anma Toplantısı Videosu FeaturedImage
Nejat Güngör Anma Toplantısı Videosu
22/01/2021
Bahattin Gürsöz 1962 63 Edebiyat Şubesi 1
Bahattin Gürsöz Arşivinden
20/01/2021

ERDEM GÖK T.A.C. 1983

NEJAT GÜNGÖR HOCAMIZLA UNUTULMAZ ANILARIMIZ

1976 yılında dönem arkadaşlarımla beraber T.A.C.’de şimdiki eğitim döneminde ilköğretim beşinci sınıftan sonra olan (6.sınıf) İngilizce hazırlık sınıfına başladık.

Sene boyunca yeni bir okula, yeni arkadaşlarımıza ve gayet zor olan çok yoğun derslerle İngilizce öğrenmeye çalıştık. Ben ve birkaç dönem arkadaşım minik basketbol takımı ile birkaç antrenman ve Mersindeki maçlarda yedek olarak maça çıksakta  önümüzdeki yıllarda nasıl bir okulda ve spor camiasında olduğumuzun farkında değildik.

Orta birinci sınıfa geçtiğimizde okula biraz daha alışmaya, arkadaşlarımızla biraz daha kaynaşmaya başladık.

Nejat hoca Yıldız takıma 1981 mezunları ile beraber beni de aldı. Sene içerisinde abilerimizin yönetiminde antrenmanlar yapılıyordu. Nejat hocamız maçlarda takımı yönetiyordu. Gruplardan başarı ile çıkan Yıldız takımımız 1977’de düzenlenen Yıldızlar Türkiye Şampiyonasında Ordu şehrinde Türkiye Şampiyonu oldu. T.A.C. 1981 mezunlarından hepsi birbirinden kıymetli çok iyi arkadaşlar edinmiştim ve bu yazının ana konusu olan ve hayatımda çok önemli bir yeri olan Nejat hocamızı turnuva esnasında daha fazla tanıma imkanım olmuştu. Nejat hoca oyuncuları ile herkesi dinliyor, fikirlerine önem veriyor ve saygı gösteriyordu.

Benden büyük olan takım arkadaşlarımda Nejat hocamıza gayet saygılı ve ölçülü bir şekilde davranıyorlardı. Nejat hocanın takım oyuncularına önemli bir tembihi vardı; ‘’Siz T.A.C.’nin  özel bir okulun sporcularısınız, spor salonunda, otelde, yemekte, yolda örnek davranışlar içinde olacaksınız.’’ ve aynen hocamızın dediği gibi oluyordu. Herkes hareketlerinde ölçülü davranıyordu. Akşamları erken yatarak iyi dinleniyor, yemeklerde, salonda örnek sporcu davranışları gösteriliyordu. Bu davranışlarda diğer takımların, antrenörlerin ve maçlara gelen spor camiasının dikkatini çekiyordu.

1978 yılında Yıldız takımda 1982 ve 1983 mezunları beraber oynadık. Nejat hocamız yine bizlerle birlikteydi.1979 yılında sınıf arkadaşlarım ve ben okuldaki dördüncü yılımızdaydık. Okula ve arkadaşlarımıza, takımımıza çok daha fazla alışmış bir arada olmaktan çok zevk almaya başlamıştık. T.A.C.’de basketbolcu olmak büyük bir ayrıcalıktı. Nejat hoca ve abilerimiz bizleri çalıştırıyor ve daha önceki yıllarda şampiyonluklar kazanan efsane T.A.C. takımlarının ve mezun olan abilerimizin başarıları bizlerin sırtına büyük sorumluluklar yüklüyordu.

1979 yılında Yıldızlarda Eskişehir’de Türkiye Şampiyonu olduk. Büyük bir mutluluktu, takım arkadaşlarımızla süper bir uyum içerisindeydik. Okulda, antrenmanda, teneffüste her an beraberdik. T.A.C.’nin başarılarla dolu spor tarihini devam ettirebilmek fırsatını bulmuştuk. Nejat  hocamız çok tecrübeli bir şekilde takımı yönetiyor, maçların dışında örnek kişiliği ile bizlere abilik, koçluk yapıyor, hayatı başarıya giden yolları öğretiyordu.

Lise birinci sınıfa geçtiğimizde okul takımıyla yoğun antrenmanlarımız devam ediyordu ve lise son sınıf olan 1981 mezunları ile beraber Ankara’da Türkiye finallerine gittik. Turnuvada favori gösterilen T.E.D. ve benzeri takımları yenerek finale çıktık. Final maçında mağlup olup Türkiye üçüncüsü olduk. Nejat hocamız ve bizler için büyük bir üzüntü oldu.

Kulüp takımı kurarak 2 deplasmanlı lige çıkmak için yoğun bir çalışma başlatmıştı. Nejat hoca eskiye göre çok daha yoğundu. Mezun olup üniversiteye giden basketbolcu abilerimiz, iş hayatına başlayan abilerimiz T.A.C. ruhu, T.A.C. sevgisi ile önemli sorumluluklarını bir kenara bırakıp yeni oluşum için kulüp takımı için destek vermeye gelmişlerdi.

Yeni kurulan Çukurova Sanayi Spor Kulübünde T.A.C.’li mezunlarla ve birkaç takviye oyuncu ile beraber oynamaya başladık. Çukurova Sanayi Basketbol takımı 1. Deplasmanlı lige çıktı. EFSANE SENELERDİ. Mersin kapalı spor salonu maçlarda tamamen basketbol severlerle doluyordu. Basketbol Türkiye’de hızla gelişiyordu. Çukurova Sanayi Basketbol takımı da Mersin’in ve bütün bölgenin desteklediği ve sevdiği bir takım olmuştu.

Daha sonraki dönemlerde T.A.C.’yi en iyi şekilde temsil edebilmek için var gücümüzle çalıştık ve alt sınıflardan gelen sporcu kardeşlerimize abi antrenörlük yaptık. Onlarında efsane bir okulun efsane başarılarını devam ettirebilmeleri için gayret ettik.

İlerleyen yıllarda T.A.C.’de yapılan pek çok etkinlikte (spor kulübü etkinlikleri, homecoming, eski öğretmen toplantıları) Nejat hocamız onur konuğumuzdu. Güleryüzü ile hep yanımızdaydı, sanki hiç ayrılmamış gibiydik.

Hocamızın sağlığında Spor Kulübü ve S.E.V. vakfı olarak ‘’Nejat GÜNGÖR’’ basketbol bursunu organize ettik. Başarılı bir yıldız milli oyuncumuz, okulumuzu en iyi şekilde temsil ediyor. Artık bu bursun büyütülmesi gündemde. S.E.V. vakfı , sevgili Mehmet NANE ve yönetimin kararıyla T.A.C. Spor Salonunun adı ‘’Nejat GÜNGÖR Spor Salonu’’ olarak değiştirildi.

Hepimize çok derin, unutulmaz, çok çok olumlu izler bırakan efsane ‘’Nejat GÜNGÖR’’ hocamız her zaman kalbimizde yaşayacak ve o her zaman bizlerle olacak. Onu yaşarken unutmadık, bundan sonrada unutmayacağız.

Kıymetli ailesine, T.A.C. camiasına, spor camiasına ve tüm sevenlerine saygılar sunuyorum.

Erdem GÖK T.A.C. 1983